Пробиотици Ацидофилус и Бифидус

Ацидофилус и Бифидус са наименования на пробиотици, т.е., приятелски бактерии, които подобряват жизнеността и трябва да съставляват 98% от чревната флора на здравите хора. Те заедно са необходими за постигане на оптимално здраве на храносмилателния тракт, за укрепване на черния дроб и кръвта и за повишаване на естествените защитни сили.

В идеалния вариант трябва да избягваме фактори, които могат да нарушат бактериалната ни екосистема. За повечето хора това е невъзможно. Антибиотици, кортизон, противозачатъчни, алкохол, кофеин, хлорирана или флуорирана вода, консервирани храни, наситени с въглехидрати и мазнини менюта, както и напрегнат живот, могат да увредят полезната храносмилателна флора.

Добавянето на пробиотици е един естествен начин за запазване на добро здраве. То може да допринесе за преодоляване на разстройващия ефект, който създават в храносмилателната ни система диетите, заобикалящата ни среда и психическият стрес.

Да вземем за пример антибиотиците – те са едно от големите открития на медицината и в някои случаи са животоспасяващи. Употребата им обаче нарушава състоянието на нормалната чревна флора, защото покрай вредните бактерии те убиват и част от полезните. На мястото на полезните бактерии тогава се заселват вредни бактерии, паразити или гъбички и така се получава дисбактериоза. Тя е особено опасна при децата и при хора с по-отслабен организъм. Протича скрито и коварно и е следствие от порочния кръг – дават се още антибиотици за справяне с поредните вредни микроби, те пък още повече нарушават екологията на червата и т.н.

Ето защо е разумно след всеки прием на антибиотик да се приемат пробиотиците Ацидофилус и Бифидус до пълно възстановяване и стабилизиране на състоянието на полезната чревна флора

Лактобацилус Ацидофилус

Тази бактерия е приятел на човешкия организъм. Съдържа се в някои ферментирали млечни продукти и хранителни добавки. Когато се приема в достатъчни количества, тя се заселва в храносмилателната и пикочно-половата система и подобрява екологията на червата.

  • Не допуска развитието на болестотворни микроби, като пречи на залавянето им за стените на червата, променя рН и кислородното съдържание и произвежда бактерицидни вещества (водороден прекис, млечна и оцетна киселина и др.);
  • произвежда ензими, в това число галактаза, която е необходима за усвояването на млечната захар – така може да се помогне на хора с непоносимост към мляко и особено на кърмачета;
  • предпазва червата, пикочните пътища и половата система от бактериални и гъбичкови инфекции;
  • намалява образуването на канцерогени в червата и не позволява развитие на вредни бактерии там;
  • намалява диарията след подлагане на радиация или химиотерапия;
  • намалява нивото на вредния холестерол.

Лактобацилус Бифидус

Това е другата благотворна бактерия, която е нормален обитател на дебелото черво. Тя подобрява храносмилането и усвояването на белтъците и мазнините, както и задържането на минерали като фосфор, калций и желязо. Премахва запека и така подпомага изчистването на червата и възстановяването на черния дроб. Намалява алергичните реакции към мляко. Участва в разграждането на някои канцерогени вещества, намалява нивото на вредния холестерол, произвежда хормони и витамините В и К.

Пробиотиците Ацидофилус и Бифидус, се препоръчват при:

  • Внезапен или продължителен емоционален стрес;
  • Активни и пасивни пушачи;
  • Затруднения в усвояването на основните минерали и витамини от храната(открива се по влошеното качество на косата, ноктите и кожата);
  • Продължителна употреба на силно хлорирана или флуорирана вода;
  • Странични ефекти от употреба на антибиотици, стероиди, хормони и пр.;
  • Проблеми с храносмилането – често получаване на запек или разстройство;
  • Бебета на изкуствено хранене или с чувствително храносмилане, колики и пр.;
  • Анемия, авитаминоза, интоксикация на организма, когато се предполага дисбактериоза.


Пробиотици и бебета

Пробиотиците са особено важни през първите две-три години от живота на човека. Бебетата на естествено хранене страдат по-малко от колики и други храносмилателни смущения. Това се дължи на стимулиращия ефект, който майчината кърма оказва върху бифидобактериите. Те трябва да съставляват 99% от чревната флора на здравите кърмачета и са много полезни за здравето на детето, защото:

  • осигуряват защита срещу чревни инфекции, причинявани от Salmonella (хранително отравяне), Shigella (дизентерия) и ентеропатогенни Escherichia coli (колиентерит);
  • произвеждат млечна и оцетна киселина, които пречат на ферментацията и развитието на нежелани бактерии в червата. По-киселата среда в червата индиректно предотвратява развитието на гнилостни бактерии, които образуват токсични амини от аминокиселините.

Много важно за възстановяване на нормалната чревна флора е осигуряването на големи количества Bifidobacteria, особено след прием на антибиотици. Ацидофилус се препоръчва специално при остри инфекции от ентеропатогенни бактерии – повечето от тях са чувствителни към антимикробните вещества, отделяни от него.

В изпражненията на изкуствено хранени бебета има значително по-малки количества Bifidobacteria в сравнение с естествено хранените. След прекратяване на кърменето те намаляват и постепенно чревната флора се доближава до тази на възрастните. Приети чрез храната, Bifidobacteria водят до по-голямо наддаване на бебетата поради по-добро усвояване на белтък. Те подпомагат също усвояването на калция и други минерали и витамини. С тяхна помощ се произвежда лактаза (ензим, необходим за усвояване на млякото).

Бебетата получават Bifidobacterium infantis и други полезни микроорганизми при преминаване през родовия канал. Тези бактерии навлизат през устата на бебето в червата и се прикрепват към стените им преди други, неприятелски микроорганизми от външния свят, да направят същото. Кърменето също помага за развитието на Bifidobacteria, особено на Bifidobacterium infantis.

Дисбактериоза

Бебетата, родени чрез цезарово сечение, нямат възможност за такъв мощен старт с полезни микроорганизми. Ако те са и на изкуствено хранене, чревната им микрофлора е като на възрастни, което не е добре за здравето им.

Чревната флора на бебетата, дори кърмени и здрави, е относително нестабилна. Малки промени в околната среда могат да намалят количеството на благотворните микроорганизми и да се стигне до пренаселване с неприятелски бактерии, с което да се намали резорбцията на хранителните вещества и др.

Дори естественото хранене не може да осигури оптимално ниво на Bifidobacterium infantis у бебетата. Добре е B. infantis да се добавя ежедневно към храната на бебетата. Редовният прием на големи количества от тези полезни благотворни бактерии (1 милион до 1 милиард на ден) подсилва допълнително организма като подпомага храносмилателната система при борба с вредните и болестотворни бактерии.

Много е лесно към храната на бебетата да се добавят изсушени при ниска температура полезни бактерии. Те се предлагат заедно с водорасли AFA на капсули. Тези капсули се отварят и съдържащият се в тях прах се прибавя към плодовия сок, който се дава на детето. Ако то е на диета, прахът се разбърква с малко преварена и охладена до 36ºC вода и се дава с капкомер.

Бебетата могат да приемат бактериите с храната, тъй като при тях, за разлика от възрастните, тези полезни микроорганизми не се унищожават от стомашния сок. По-големите деца и възрастните трябва да приемат бактериите непременно на празен стомах в капсули, които ги предпазват от действието на стомашния сок и се разтварят в червата.

Имунитет и черва

Нормално червата на възрастните съдържат няколко килограма живи бактерии. Силата на имунната система до много голяма степен зависи именно от състоянието на червата, тъй като тук се намират Пайеровите плаки – специални струпвания на лимфоцити, чрез които се осъществява най-масов контакт с различни вещества от храната. Интересно е да се отбележи, че докато площта на кожата е само 2 м², вътрешната площ на силно нагънатата храносмилателна система е над 250 м². Ето защо съвсем не е без значение с каква точно микрофлора сме в постоянен контакт.

Като се има предвид сериозното влошаване на екологичните показатели на човешкия живот, редовното приемане на достатъчни количества полезни микроорганизми като добавка към храненето е въпрос на здрав разум и далновидност. Резултатите, в профилактичен аспект, са толкова добри, че си заслужава да опитаме.

Leave a Comment