Как да се отървем от болките в ставите?

Днес искам да ти разкажа за ставните заболявания и за болките в ставите и как да ги облекчим и да се избавим от тях?

КАК ДА СЕ ОТЪРВЕМ ОТ БОЛКИТЕ В СТАВИТЕ?

Заболяванията на ставите са наречени бич на ХХI век. Разпространението на тази болест изпреварва онкологичните, сърдечносъдовите заболявания, диабета и туберкулозата, взети заедно.

Според статистиката заболявания на ставите засягат приблизително един на всеки трима души в света.

Преди се е смятало, че от ставни заболявания боледуват само възрастните хора, но сега те „младеят“ и „избират“ жертвите си не само сред пенсионерите, а измъчват и хора в разцвета на силите им. 

Съвременният човек не работи физически труд, неправилно натоварва ставите си, когато спортува, заедно с това прекалява с вдигането на тежести във фитнес залите. Наднорменото тегло, седящата работа, неправилната поза – това също са спътници на заболяванията на ставите, които водят до допълнително натоварване.

Ставните заболявания могат да възникнат в случаите, когато е налице генетично предразположение към тях или нарушена обмяна на веществата в организма. Лошата среда и нездравословният начин на хранене може да утежнят положението.

Освен това до ставите достигат по-малко хранителни вещества чрез кръвта, а все пак всеки ден те трябва да издържат огромни механични натоварвания и натиска на масата на тялото. Доказано е, че намаляване на теглото само с 5 кг понижава риска от заболявания на ставите с 50%. Въпреки това, ако в продължение на една седмица прекарате в леглото, устойчивостта на хрущяла и костта се понижава с 15%. …

Какви продукти можем да използваме за профилактика на проблемите?

КАКВИ СА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ НА МЕДИЦИНАТА

При лечението се използват болкоуспокояващи, хормонални лекарства, физиотерапия (топли процедури и ултразвук), физиотерапия, масаж и лекарства, които възстановяват ставния хрущял. Струва си да наблегнете на плуването, като отделите специално внимание на рационалното хранене. От традиционните методи на китайската медицина се използват масаж, рефлексотерапия, специално напарване с билки, фитотерапия.

Ревматизмът също е заболяване на ставите. То е много коварно, защото се прокрадва неусетно, дълго и упорито дебне жертвата си. И всичко това, защото повечето от нас стават жертва на рекламата, която ни обещава чудодейни средства за лечение, които незабавно спират развитието на всяко заболяване.

След като сме се излекували с помощта на народни и аптечни рецепти, сваляйки температурата и отстранявайки болката, привидно здрави, вече сме готови за нови битки, тъй като нямаме време нито за боледуване, нито за обикаляне по кабинетите на различни лекари. И мнозина предпочитат да боледуват на крак, без да нарушават всекидневния си начин на живот.

На малките отоци в ставите, останали след заболяването, никой не обръща внимание. Умерено силни болки, зачервяване на кожата в областта на ставите, изглежда, трябва да премине от само себе си. Е, какво от това, че сутринта се събуждаме сковани, достатъчно е да се раздвижим малко – и всичко ще е наред.

Тези мисли трябва да прогонваме колкото може по-далече, защото по това време на привидно спокойствие и тишина след прекараното заболяване артритът започва своята разрушителна работа. Бавно, но сигурно той подкопава не само ставата, но и сърцето, и бъбреците. Заболяването може да се прояви много години след първия пристъп.

ЗА КАКВО ГОВОРИ „ЩРАКАНЕТО“ ИМ

Хрущене, шум, щракване – това е „езикът“ на ставите. Може би причината за тези „разговори“ е само в прекалената подвижност.

Лекарите наричат това състояние хипермобилност на ставите. В този случай може да се даде следният съвет: не избирайте работа, при която се налага продължително време да стоите в едно и също положение; правилно дозирайте физическите натоварвания – упражненията не трябва да водят до прекалено разтягане на ставните връзки.

Друга причина за хрущене на ставите може да стане нараняване по време на спортуване. В този случай трябва незабавно да разтоварите ставата, да є дадете почивка. В този случай може да ви помогнат ортезите – специални приспособления, които ограничават подвижността.

Най-неблагоприятният изход от постоянните „разговори“ на ставите е артрозата. Заболяването се характеризира с износване на ставите и стесняване на хрущялната повърхност. При наличието на артроза трябва да ограничите натоварването на болните стави и да използвате противовъзпалителни мехлеми. 

Най-често артрозата се развива в тазобедрената и колянната става. Заболяването започва с промени в тъканите на ставата. Най-напред болестта засяга хрущяла, а след това и съседната кост, връзките, капсулата, мускулите около ставите. Симптомите включват: болка, която първо се появява внезапно, след това възниква от време на време и се усеща в дълбочина на ставите, ограничена подвижност, скованост сутрин.

Причината за развитието на артрозата се крие в промяна на биологичните свойства на хрущяла, което може да бъде причинено от въздействието на вътрешни и външни фактори от околната среда. Например дефекти в гена, наднормено тегло, заседнал начин на живот, неправилно хранене, травма, операция на ставите, нарушена функция на щитовидната жлеза. Висок е рискът от развитие на заболяването при пациенти със сколиоза или плоскостъпие.

ИМА ЛИ ПРОФИЛАКТИКА И КАКВА Е ТЯ

Както е известно, всяко заболяване е по-лесно да се предотврати, отколкото да се лекува. Тази стара колкото света истина е напълно подходяща за заболяванията на ставите.

Профилактиката включва балансирано хранене, физически активен начин на живот, избягване на продължително преохлаждане, рязко и тежко физическо натоварване и травми. Трябва да се внимава за стойката, да се коригира навреме плоскостъпието, да се правят специални физически упражнения за укрепване на мускулите и сухожилията. Особено подходящо в този случай е плуването. Необходимо е да се следи телесното тегло, правилно да се редуват натоварването и разтоварването на ставите. 

По време на работа да се избягват фиксираните пози, по-често се движете. Няма да е лошо през пролетта и зимата да приемате витамини и аминокиселинни комплекси. Що се отнася до хранителните продукти, специалистите дават много полезни съвети. Необходимо е например да се намали употребата на растително масло и маргарин. 

Според резултатите от направени проучвания те могат да увеличат възпалението на ставите. Препоръчва се само масло от рапица и маслини, които имат ниско съдържание на мастни киселини. В храната трябва да се включват повече зеленчукови сокове – моркови, целина, зеле. 

КАК ДА СИ ПОМОГНЕТЕ АКО ВЕЧЕ ИМАТЕ АРТРИТ?

– Избягвайте варените продукти – съчетаването им със суровите трябва да бъде в съотношение 1 към 3.
– Пийте до три литра вода на ден. 
– Ограничете употребата на месо, риба, сирене и животински мазнини до 1-2 пъти седмично. 
– Организирайте си всяка седмица „гладни“ дни. 
– Колкото може повече време прекарвайте на чист въздух, правете редовно контрастни душове.
– Съществуват и народни средства за лечение на артрита, но преди да се решите на такова лечение, по-добре е да се консултирате със специалист. 
– В една чаша вода се добавят 2 ч. л. ябълков оцет или лимонов сок и 2 ч. л. мед. Пийте 3 пъти на ден 30 минути преди хранене. 
– Брезови пъпки се заливат с вода или алкохол, престояват на тъмно място в продължение на 10 дни. Пийте по 40 капки и разтривайте възпаленото място с тази настойка. 
– Приемайте куркума всекидневно, тя бързо възстановява здравината и гъвкавостта на сухожилията, връзките и ставите.
– Залейте 2 ч. л. червена боровинка с една чаша вряла вода, оставете да престои 5 минути. Прецедете, охладете и пийте на малки глътки всеки ден. 
– Нарязват се на ситно и се смесват: цвят от бъз, листа от коприва, корени от магданоз, кора от върба в равни пропорции. Една супена лъжица от получената смес се залива с чаша вряла вода и се вари 5 минути. Охлажда се и се прецежда. Пийте по 2 чаши на ден.

Повече за ставните проблеми и за колагена, който подкрепя ставите и и ги възстановява може да прочетеш, като натиснеш върху линка отдолу:
Натисни тук и прочети статията за колагена!
Научете повече за ползите от Куркумата!

Leave a Comment

Количка
Начало
Акаунт
Количка
Търси